Çeyiz Listesi Hazırlarken Olması Gerekenler

Çeyiz Listesi içeriğinde neler var? 

 

 • Çeyiz geleneği nedir?
 • Yatak odası çeyiz listesi
 • Çeyiz hazırlarken nereden başlanmalı?
 • Banyo ürünleri çeyiz listesi
 • Çeyiz alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 • Mutfak çeyiz listesi

 

 

Özellikle günümüzde geleneksel çeyizin önemi azalsa da, evlenecek çiftlerin hayal gücüne ve maddi imkanlarına bağlı olarak çeyiz hazırlığı hem keyifli hem de zorlu bir süreç olabiliyor.
Mutlu bir geleceğe adım atarken çeyiz listesinde olması gerekenleri ve püf noktaları bu yazımızda sizinle paylaştık.

 

 

 

Çeyiz Geleneği Nedir?

 

Evlenecek olan çiftin aileleri tarafından yeni kurulacak aile birlikteliğine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan eşya ve mülke "çeyiz" ismi verilir.
Hazırlanan çeyizin kız evinden erkek evine gönderilmesi, götürülmesi ve sergilenmesi gibi oluşan tüm süreçleri "çeyiz geleneği" olarak adlandırıyoruz. Size biraz çeyizin geçmişinden bahsetmek isteriz.

 

Genelde çeyiz hazırlığı, ailelerin bebek sahibi olmasından başlayarak evleneceği sürece kadar devam eder. Eski dönemlerde erkekler çalıştığı için evlenecek olan genç kızın evliliğine katkıda bulunmak için girilen süreç olarak bilinirdi. O dönemlerde genç kızların olmazsa olmazı olarak kabul ediliyordu. Ebeveynlerin en çok önem verdiği çeyiz dantel detaylardan oluşan yatak örtüsü, masa örtüsü, yastık örtüsü gibi eşyalardan oluşuyordu. Hazırlanan çeyiz eşyaları çeyize özel sandıklarda saklanıp muhafaza edilirdi.

 

Birçok gelenek gibi çeyiz geleneğinin de bir çok ayrıntısı vardır. Ancak günümüzde diğer gelenekler gibi çeyiz geleneği de değişikliklere uğramıştır. Günümüzde kadınların el emeği ürünleri yapmak için vakti olmadığı için genelde dantel ürünlerinin yerini hazır malzemeler almıştır. Yine modern günümüzde çiftlerin istekleri doğrultusunda çeyiz içeriği de farklılıklara uğrayarak daha sade, avangard olmayan modellere yerini bırakmıştır.

 

Son olarak çeyiz geleneğinin bize özgü olmadığını, genel olarak Orta Doğu, Hindistan ve Orta Asya'da görünmesinin yanında Avrupa'da da yükselen bir trend olarak yer alamaya devam ediyor.

 

 

Çeyiz Hazırlarken Nereden Başlanmalı ?

 

Çeyiz listesi oluşturmaya başlarken, tüm sürecin analizini doğru bir şekilde yapmak gerekiyor. Bu aşamanın pürüzsüz hazırlanması ileride oluşacak tüm sorunları en aza indirgemeye yarayacaktır. Oluşturacağınız listeyi ev tekstili eşyaları için Yatak Odası, Banyo, Mutfak, Ev Dekorasyon şeklinde kategorize etmek güzel bir başlangıç olacaktır. Ev tekstili dışında alacağınız tüm parçalar için yine aynı şekilde ana başlıklar altında bölerek ilerlemeniz kafa karışıklığını ortadan kaldıracaktır. Yazımızda belirttiğimiz şekilde planlı ilerlendiği taktirde süreçteki stresi azaltarak verimli kararlar almanızda büyük fayda sağlayacaktır. Plan hazır, o halde çeyiz hazırlığı başlasın!

 

Yatak Odası Çeyiz Listesi

 

Ayırmış olduğumuz ana başlıkların alt başlığı olarak yatak odası tekstil ürünleri için, nevresim takımı, battaniye, yatak örtüsü, yorgan ve yastıklar olarak sıralayabiliriz. 
Bu temel ürünler tek tek alınacağı gibi dilerseniz toplu olarak bulunan çeyiz setleri de tercih edilebilir. 

 

Banyo Ürünleri Çeyiz Listesi

 

Çeyiz listesi oluşturmaya ve belli parçaları almaya dilediğiniz noktadan başlayabilirsiniz. Bu sıralama kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yukarıda ayırmış olduğumuz ana başlıklardan biri de Banyo ürünleriydi. Bu kategorinin altında çeyizinize ekleyebileceğiniz ürün grupları, bornoz takımı, havlu, banyo havlusu, ayak havlusu, banyo paspası ve klozet takımı şeklinde olmalıdır. 

 

Mutfak Ürünleri Çeyiz Listesi

 

Çeyiz listemizin en detaylı grubu olan mutfak ürünleri genelde en fazla vakit ayrılan kategoridir. Hepsini olmasa da bir kısmını detaylandıracak olursak, mutfak havlusu, masa örtüsü, masa örtüsü takımı, runner, amerikan servis, bıçak ve bıçak setleri, hazırlık ve sunum, saklama kapları olarak sıralayabiliriz. Bu kategoride ekstra dikkat etmeniz gereken nokta, alınan ürünlerin saklanacak bir alana sahip olunması durumudur. Yoksa hiç istenmeyen karmaşık bir görüntüyle karşı karşıya kalabiliriz :)

 

Çeyiz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 

Yazımızın sonunda bahsetmek istediğimiz çok önemli bir nokta daha var. Çeyiz listesinin eksiksiz hazırlanması kadar, alınırken dikkat edilmesi gereken önemli birçok nokta var. Memnun kalınan sonuçlar elde edilmesi için bu unsurlara dikkat edilmeli.

 

 • Evin büyüklüğüne dikkat edin,
 • Uzun ömürlü kullanabileceğiniz ürünleri tercih edin,
 • Aşırıya kaçmamaya ve hazırlanan listeye sadık kalmaya özen gösterin,
 • Dekoratif tarzınızı belirleyin,
 • Günümüz şartları ele alındığında çeyiz hazırlığını ertelemeyin :) 

Yorum Yap